Rozhovor s hvězdami módního nebe

Před jistou dobou jsme pro server Fler zodpověděli pár otázek. Inu a proč se o rozhovor nepodělit i zde, na domácí půdě?.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.

V první řadě – jsme tři. A přestože víc hlav (prý) víc ví, není pro nás sepsání rozhovoru žádná legrace, neboť každý z nás si jej představuje malinko jinak. Původně jsme si tedy otázky spravedlivě rozdělili, ale než jsme zvládli sepsat odpovědi, otázky se změnily a jedna třetina ateliéru otěhotněla a porodila. :)

Ale zpět k tématu. Jak už bylo napsáno, jsme tři. Dvě textilní výtvarnice a jeden grafický designer / fotograf. Péťa, Blanička a já. Tedy Jakub. A zatímco Petra s Blaničkou mají na starosti tvorbu šatiček, já mám na starosti Blaničku, která si mě vzala za muže.

Vznik ateliéru Variable se mlhavě datuje někam na počátek roku 2006. Původně šlo o nezávazné umělecké uskupení s naprosto nejasným záměrem a s velkou budoucností, na čemž jsme se svorně shodli na ustavující schůzi v kavárně. Velmi záhy se však vyskytla možnost účasti na módní přehlídce a z uměleckého sdružení byl rázem textilní ateliér. Což se výborně hodilo, neboť Blaničku již opravdu nebavila sériová konfekční velkovýroba a Péťu poněkud omrzelo fakturování zmrzlých rybích hlav, kterýmžto činnostem se věnovaly několik posledních let. Rozhodly se tedy textilním ateliérováním živit naplno.

Následující téměř 3 roky se ateliér věnoval převážně zakázkové tvorbě, občas proložené vlastní módní přehlídkou či návrhováním a tvorbou divadelních kostýmů. Pak ovšem přišla šťastná událost v podobě malého Vojtíška a zaměření ateliéru se muselo poněkud změnit do dnešní podoby – tedy na tvorbu vlastních modelových kolekcí.

Ze kterých materiálů nejraději tvoříte, případně jakou techniku máte nejraději?

Co se týče tvorby našich více či méně bláznivých hadříků, máme nejraději přírodní materiály, a to hlavně len a bavlnu. Skvěle se zpracovávají, nosí i dobře vypadají. Jinak nám stačí ke štěstí štětec a papír, dřevotřísková deska a pořádné množství barev, případně fotoaparát a černobílý film. Bohužel na tyto činnosti se nám momentálně nedostává moc času, ale pevně doufáme, že se to změní.

Jaké materiály a techniky jsou pro vás naopak záhadou?

Vysloveně záhadné materiály ani techniky pro nás nejspíš neexistují, dá se mluvit spíš jen o těch dosud neobjevených a nevyzkoušených. Ovšem jejich seznam by byl natolik obsáhlý, že o jeho sepsání se raději ani nebudeme pokoušet.

Co zajímavého jste naposled četli / viděli / objevili na internetu, doporučte.

Čtení je bohužel další z věcí, na které se nedostává dost času, osobně si sotva najdu pár minut denně na to, abych Blaničce předčítal z vkladní knížky.

Co jsem v poslední době viděli a co stoji za doporučení, je Francie. Konkrétně její jižní část, viděná z paluby líně plující lodičky, je opravdu uchvátná, uklidňující, plná vinic a vína.

Pro úplnost ještě připojuji náhodný výběr z našich oblíbených webů, i když jsou většinou objevené již delší dobu:

Jak propagujete svoji tvorbu?

Máme vlastní webové stránky, které ovšem momentálně čeká velký třesk. Dále, když nám to čas a finance dovolí, se snažíme alespoň občas uspořádat nějakou tu módní přehlídku. A v neposlední řadě nás propagují zákaznice, naše dvorní modelka a my sami pobíháním po světě v našich modýlkách.

Jak si představujete svůj život za deset let?

Deset let je dlouhá doba a stát se může opravdu cokoli. Péťa si povoluje jedině optimistickou představu, a to že se bude mít prostě skvěle, ke kteréžto představě se já s Blaničkou rádi připojujeme.

Na co jsme se vás zapomněli zeptat?

Inu, třeba kolik dohromady vážíme. :)


Poznámka: Pár otázek a odpovědí týkajících se přímo FLERu jsme z rozhovoru vynechali, neměly zde žádný smysl :).

Přidat komentář